Dotacje – co zrobić by je dostać i nie musieć zwracać?

Jak to jest, że jedni są w stanie pozyskać nawet kilka milionów złotych w formie dotacji, a inni próbują nawet kilkukrotnie i a dostają nawet ani grosza. Zdarza się, że podmioty wnioskujące o przyznanie środków na bardzo podobne inwestycje są inaczej traktowane przez komisję przyznająca środki. Jedni je bowiem dostają… a inni nie.

Aby dotacje unijne okazały się bezzwrotną formą dofinansowania należy wiedzieć, jak powinna być przeprowadzona realizacja projektu

Autor zdjęcia: Images_of_Money

W praktyce przecież wcale nie jest to równoznaczne, że jeden pomysł jest bardziej wartościowy niż inny. Z czego to więc wynika? Gdzie popełniany jest błąd? Czy można temu zapobiec?

Walka o fundusze unijne

Z pewnością zamierzając pozyskać dotacje pochodzące z funduszy unijnych, trzeba być dobrze zorientowanym w przepisach określających wymogi formalne. W praktyce bowiem sam pomysł, nawet najbardziej oryginalny i nowatorski, skazany będzie na porażkę, jeśli nie zadba się o odpowiednie przygotowanie i opracowanie wniosku a także innych, wymaganych do tego dokumentów.

Musimy wiedzieć bowiem o tym, że dotacje unijne możliwe są do pozyskania, tylko w takiej sytuacji, jeśli jesteśmy dobrze zorientowani co do tego :

  • gdzie należy aplikować o przyznanie środków,
  • co i w jaki sposób powinno się napisać we wniosku o dofinansowanie,
  • w jaki sposób przygotować dokumentację.

Dotację trzeba odpowiednio wydać… i rozliczyć

Wielu beneficjentów zapomina niestety o bardzo istotnej kwestii – samo przyznanie środków z dotacji nie sprawi, że będziemy mogli wykorzystać je w dowolny sposób przeznaczając na co tylko chcemy. Dotacje nie są prezentem, który możemy rozdysponować w sposób jaki nam się podoba. Stanowią one rodzaj wsparcia ściśle określonego celu i tylko na działania  z nim powiązane mogą być wydawane.

Aby więc dotacje unijne okazały się bezzwrotną formą dofinansowania należy wiedzieć:

  • jak powinna być przeprowadzona realizacja projektu,
  • na co zwrócić uwagę podczas wdrażania projektu,
  • jak należy przeprowadzić rozliczanie projektów unijnych,
  • w jaki sposób przygotować się do kontroli.

Przeprowadzając w należyty sposób każdy z tych wyżej wymienionych punktów, możemy mieć pewność, że nie dość, że nasz projekt zostanie wdrożony, to będziemy zmuszeni do zwrotu uzyskanej dotacji.